Wychowanie fizyczne dzieci i mlodziezy z niepelnosprawnoscia intelektualna

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w którym powraca do ograniczenia liczby czerwonych krwinek. Są oryginalne przyczyny powstania niedokrwistości w układzie zdrowego człowieka: może istnieć spowodowana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów albo ponadto w stosunku ze skróceniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie zatem istnieje właściwie często spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Choć w sukcesu kobiet przy okazji definicja anemii wygląda nieco inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do powiększenia objętości krwi natomiast jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest ograniczona, niedokrwistość jest wówczas zjawiskiem dość prostym. W czasie ciąży to opowiadamy o zaistnieniu anemii, kiedy dociera do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie polepsza to przecież faktu, że duże niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej mamy mogą sprawić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W centralnym okresie ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W następnym kwartale może doprowadzić do powstawania wad rodzonych, i w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u osoby ciężarnej są przede wszystkim spożywanie alkoholu i pieczenie papierosów. Drugie to ciąża mnoga, niedobór witam i zalecie odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość szybko rośnie w terminie trafienia w ciążę. Leczenie anemii chce z jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której warunkiem był niedobór żelaza, jest wciąż leczona doustnymi środkami poprawiającymi jego liczbę. Bardzo rzadko korzysta się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi to przecież droga o wiele silniejsza niż w przypadku przyjmowania suplementów diety. Dają się przypadki, kiedy wskazana będzie dodatkowo transfuzja krwi – dzieje się tak przeważnie w formach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość łatwo rozpoznawalnym, jej objawami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, problemy z świadomością i koncentracją, zawroty głowy.

Jeżeli to, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z podanych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może doprowadzić do właściwych uszkodzeń płodu, i nawet do jego śmierci.