Budowa pompy krzywkowej

Pompa to model maszyny roboczej, w jakiej energia silnika napędowego przekłada się na przenoszenie cieczy z poziomu niższego na ogromniejszy. Poprzedniczką pomp wirowych, które szukają użycie w technice, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok ruszający się ruchem posuwisto zwrotnym w cylindrze. Typowa pompa zbudowana jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I choć prezentuje się niewielką wydajnością oraz tworzy się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, to pamięta niezwykłe możliwości tłoczenia cieczy o wyjątkowo szybkiej lepkości, jak też cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do wad takich pomp można też zaliczyć lepsze zużycie energii, pochodzące z ogromnych szansy zmian obciążeń, i stała wydajność (pracuje 24h na dobę) oraz minus konieczności zalewania (zarabiają na "sucho").

Takie pompy doskonale sprawdzają się między innymi w układach odwadniania igłofiltrami, które są obecnie powszechnie używane jako metoda obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest dziś planowane już na czasie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest wydajnym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania w terenie odwadniania terenu ciągle rośnie również chce wykorzystywania pomp o najdoskonalszej klasie, co skutecznie chroni i gwarantuje przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w niniejszym, jakiej pompy będziemy wymagać, by w sum świadomie zdecydować się czy na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.